Menu

Zdroje kyseliny listové

Kyselina listová (vibovit.cz) je jedním z vitaminů skupiny B. Je nezbytná především pro těhotné ženy, a také ženy, které by chtěly v nejbližší době otěhotnět. Kyselina listová podporuje růst plodu. Nedostatek tohoto vitaminu může působit těžké vývojové vady centrálního nervového systému dítěte nebo dokonce i potrat.Naštěstí pravidelné užívání doporučených dávek kyseliny listové…

Naštěstí pravidelné užívání doporučených dávek kyseliny listové snižuje riziko vrozených vad plodu o 50 až 70 %. Proto by mladé maminky neměly tento vitamin podceňovat. Kyselina listová se ve větším množství nachází především v listové zelenině, jako je špenát nebo hlávkový salát. Další důležité zdroje kyseliny listové jsou luštěniny( především čočka, sója a fazole ), ořechy( vlašské, lískové, arašídy ), brokolice, chřest a růžičková kapusta. Pozor: tento vitamin se výrazně ničí tepelnou přípravou, proto nejlepším zdrojem kyseliny listové jsou čerstvé zeleninové saláty obohacené o ořechy a luštěniny. Kyselina listová se také nachází ve vnitřnostech, především v játrech a ledvinkách, není to však dobrý zdroj tohoto vitaminu pro těhotné ženy.

kyselina listová

Foto: lek24.simplia.cz

Kromě kyseliny listové a železa, vnitřnosti obsahujou…

Kromě kyseliny listové a železa, vnitřnosti obsahujou vysokou dávku retinolu, který je škodlivý pro vývoj plodu. Určitě nejlepším zdrojem kyseliny listové jsou vitamínové doplňky, např. tablety. Důvodem je nejlepší vstřebatelnost syntetické formy kyseliny listové do organizmu. Je třeba také zdůraznit, že rizika při užívání kyseliny listové jsou velmi malá. Kyselina listová je vitamin rozpustný ve vodě a její nadbytečné množství je z těla vylučováno močí.

kyselina listová

Foto: www.fertility.sk

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *